A művészetkedvelők nagy örömére 2023-ban sem volt hiány értékes és izgalmas képzőművészeti tárlatokból. A fővárosi intézményekben megjelenő, neves művészek alkotásaiból felépülő kiállítások nagy érdeklődésre tettek szert, amit a látogatottsági adatok is jócskán alátámasztanak. A teljesség igénye nélkül most összegyűjtöttük a tavalyi év kiemelt budapesti tárlatait.
Szépművészeti Múzeum: Csontváry 170 / Renoir
Kétségkívül 2023-ban a Szépművészeti Múzeum adott otthont a két leglátogatottabb kiállításnak. Csontváry Kosztka Tivadar születésének 170. évfordulójára dedikált Csontváry 170 kiállítás az intézmény történetének tíz leglátogatottabb kiállítása közé került. A 45 művet felvonultató tárlat teljes képet nyújtott a művész életéről, főmotívumairól.
Az ősszel nyílt Renoir tárlat is hasonló sikert aratott, amelyen az impresszionista francia festő mintegy hetven alkotását láthatta a nagyközönség. A kiállítás valamiképp folytatása volt a korábbi Monet-, Van Gogh-, és Cèzanne-tárlatoknak, ezzel is erősítve az intézmény francia irányvonalát. A tárlat sikerességét jól mutatja, hogy a nagy érdeklődésre való tekintettel 2024. január 21-ig meghosszabbították azt, így mindenképp érdemes ellátogatni rá! További érdekesség, hogy a VYF – vezető kortárs selyemsál márka – a Múzeumshoppal kollaborálva Renoir festészete által inspirált őszi kollekciót (Ordinary Paradises) adott ki, amelynek darabjai továbbra is megvásárolhatók a Múzeumshop weboldalán.
Forrás: Szépművészeti Múzeum weboldala - Csontváry Kosztka Tivadar: Önarckép
Magyar Nemzeti Galéria: Gulácsy. Na’Conxypan hercege / Keserü Ilona 90 – Önerejű képek
A Galériában volt látható Gulácsy Lajos életmű kiállítása. A mintegy kétszáz művet bemutató tárlat új megvilágításba helyezte az alkotó munkásságát. Sőt mi több, az ismert remekműveken túl olyan alkotások is helyet kaptak, amelyek most először szerepeltek kiállításon. Az érdeklődők megtekinthették a művész önarcképeit, továbbá szerelem-ábrázoló vagy olyan műveket is, amelyek az alkotó itáliai tájhoz vagy Dante világához való viszonyát fedik fel.
Keserü Ilona, Kossuth- és Munkácsy-díjas, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett festőművész és grafikus 2023. november 29-én ünnepelte 90. születésnapját. Ez alkalomból alkotta meg a Magyar Nemzeti Galéria a grafikai életműből nyújtott válogatást. A kortárs magyar művészet jelentős alakjának papíralapú műveiből, rajzaiból és sokszorosított grafikáiból készült kiállítást 2024. január 28-ig még megtekinthetik az érdeklődők!
Műcsarnok: Stációk / Reigl Judit 100
Az év elején láthatták az érdeklődők a Kossuth-díjas művész, Lovas Ilona Stációk című kiállítását a Műcsarnokban. Az elgondolkodtató, lelassulást igénylő, a művész grafikai életművéből összeállított tárlat középpontjában a transzcendencia és az istenkeresés állt.
A Műcsarnok másik nagyszabású, a szintén Kossuth-díjas Reigl Judit születésének 100. évfordulója alkalmából életre hívott Reigl Judit 100 kiállítás az alkotó 80 művének adott helyet. A monumentális, intenzív festmények a transzcendencia légiességéről és a föld erejéről adnak tanúbizonyságot. A kiállítás még 2024. január 28-ig megtekinthető!
Forrás: Felvidék.ma weboldala - Reigl Judit 100 c. kiállítás
Q Contemporary: Keserü Ilona – Mind
2023 tavaszán Keserü Ilona Mind című kiállítása szintén az alkotó születésnapja és kivételes munkássága előtt tisztelgett. Az életmű kronologikus bemutatása helyett a művész különböző pályaszakaszaiból válogatott alkotásokon keresztül adta át a tárlat az alkotó meghatározó technikáit, vonásait, motívumait.
Ludwig Múzeum: A cukiság faktor
A múzeum időszaki, A cukiság faktor című kiállítása a kortárs képzőművészetben egyre inkább előtérbe kerülő „cukiság” témakörét járta körül. A fogalom és jelenség jegyei a 17-19. századi Japánban bukkantak fel, majd egyre szélesebb körben elterjedve, ma már a globális kultúra részét képezik. A „cuki” univerzalitásának és népszerűségének feltárására hivatott, első nagyszabású magyarországi kiállítás válogatása összesen 14 ország 32 művészének alkotásait vonultatta fel. A nemzetközileg elismert művészek munkáin túl fiatal hazai alkotók műveit is kiállították.
Forrás: Ludwig Múzeum honlapja - A cukiság faktor c. kiállítás
+1: Art Market Budapest
Az Art Market Budapest képzőművészeti vásár, habár klasszikus értelemben kiállításnak nem tekinthető, de minden évben a művészeti szcéna jeles eseményeként tűnik fel idehaza, amelyet 2023-ban immár tizenharmadik alkalommal rendeztek meg. Közép- és Kelet-Európa legnagyobb nemzetközi vására négy kontinens közel 30 országából 100 kortárs képző- és fotóművészeti kiállító munkáit vonultatta fel a csaknem 20 ezer főt számláló nagyközönség előtt. Ezúttal a fő csapásvonalakat a kultúra fenntarthatóságának, az alkotómunka ingatlanberuházásokra való kiterjesztésének és a digitális kor vizuális kultúrára gyakorolt hatásának témakörei jelentették. Továbbá fontos kiemelni, hogy a művészeti vásárok között az Art Market Budapest a világon elsőként helyezte a kortárs roma művészetet is az esemény fókuszába!
A felsorolásból jól látszik, hogy az elmúlt évben bőven akadt tehát lehetőség akár klasszikus, akár kortárs képzőművészeti eseményeken való részvételre – mi pedig csak azt kívánjuk, hogy 2024 is legalább ilyen tartalmas évnek ígérkezzen a művészetkedvelők számára!