látogatás a művészetek világába

Cultvisit

Hogyan alakul a műtárgypiac 2024-ben?

2024. február 19. - Cultvisit

A műtárgypiac és műtárgybefektetés területe sokaknak elsőre talán kicsit titokzatosnak tűnhetnek, ám a művészet szerelmesei és a gyűjtők számára kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen értékes információkat hordoznak a képzőművészeti aktualitásokkal kapcsolatban. A műtárgy- és aukciós piacot számos tényező befolyásolja, amelyek által folyamatos változásnak van kitéve. A gazdasági, politikai és társadalmi folyamatok mind közrejátszanak a piaci trendek alakulásában. Lássuk, milyen tendenciák fogják meghatározni ezt a területet 2024-ben!

1.jpg

Forrás: Artmarketmonitor.hu

A műtárgypiac területén láthatók már azok a változások és irányvonalak, amelyek meghatározzák majd az idei évet. Az első és egyik leghangsúlyosabb a blue-chip[1] művészek alkotásai, amelyek már az elmúlt időszakban is jelentős érdeklődést generáltak, népszerűségük azonban idén tovább virágzik majd. Mindez leginkább abban mutatkozik meg, hogy a legtöbben blue-chipnek számító műtárgyakat adnak be az aukciósházakba. Továbbá a nagyobb galériák várhatóan a gyűjteményeik bővítésével fogják megszilárdítani idén is a sikerüket, méghozzá a blue-chip művészek műtárgyainak és hagyatékainak felvásárlásával.

[1] olyan nagy értékű műalkotások, amelyeket jól ismert, szilárd hírnévvel rendelkező művészek alkottak, és értékük idővel növekszik

A képzőművészeti és műtárgypiac telítettségével kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy sokkal többen lépnek ezekre a területekre, mint évtizedekkel ezelőtt, így a galériai reprezentációért versengők száma rendkívül megemelkedett. Ez azt eredményezi, hogy a fiatal művészek egyre nehezebben találnak kiállítási lehetőséget. A kiélezett verseny megnehezíti számukra a tömegből való kitörést és unikális tevékenységük bemutatását. Az elmúlt időszak tapasztalatait tekintve valamennyire azonban segítségükre lehetnek a nemzetközi művészeti vásárok, mint például a Velencei Biennálé, ahol sokszor fedeznek fel tehetséges kezdő alkotókat vagy olyan témákat, amelyekkel érdemes foglalkozni.

2.jpg

Forrás: Artsy.net

A műtárgypiacon jelenlévő és 2024-ben előre törő alkotások témáit tekintve is felfedezhetők markáns előrejelzések. A kurátorok, kutatók, múzeumigazgatók és galériák figyelme egyre inkább a korábban alulreprezentált és marginalizált alkotókra, mozgalmakra és csoportokra – köztük például a skandináv számikra vagy a brazil és más latin-amerikai országok őslakosaira – szegeződik, így műalkotásaik jelentősége egyre hangsúlyosabbá válik. Ehhez hasonló tendenciát fognak követni Közép- és Latin-Amerika avantgárd és női alkotói is. A női művészek képviselete még mindig jóval alacsonyabb, mint a férfiaké, és alkotásaik árai is jóval elmaradnak férfi társaikétól. Azonban Karen Boyer, Miami-ban dolgozó műtárgypiaci tanácsadó megjegyzése, miszerint „az idei valószínűleg a női művészek éve lesz”, bizakodásra ad okot.[2]

[2] Forrás: artnet.com

Az eddigiek mellett a grafikák és sokszorosított műtárgyak ágazata is hóditani fog, ugyanis megfizethetőbb árfekvésük és könnyebb elérhetőségük miatt egyre inkább felkeltik az emberek érdeklődését. Bár a „trófea tételek” iránti kereslet idén is megmarad a milliárdosok körében, arra azonban lehet számítani, hogy a piac az észszerű kikiáltási árakhoz igazodva a reálisabb aukciós becslések irányába fog elmozdulni.

A meghatározó piaci jelenlévőkön és témákon túl a műtárgyvásárlás folyamatát érintő jellegzetességekkel is érdemes foglalkozni, hogy átfogó képet kapjunk a területről. Ide tartozik például az online értékesítés megingathatatlan ereje. Az online ajánlatok elsősorban a piac alacsonyabb árszegmensét szolgálják ki, és kapaszkodót jelentenek a műtárgypiacra belépni vágyó vásárlók számára.

2024-ben az online értékesítést a művészet és a technológia konvergenciája fogja még egy újabb szintre emelni. A jelentős átalakulás hatással lesz mind a feltörekvő gyűjtőkre, mind a tapasztalt műértőkre. A technológiai eszközök segíthetnek a gyűjteményeik kezelésében és értékbecslésében, illetve a műtárgyak átadásában, ami nagyobb átláthatóságot eredményez. Mindezt figyelembe véve tehát a digitális műtárgyvásárlási piac egyre szélesebb körű elterjedése jósolható, ami az üzleti gyakorlatok megváltozásához és a technológia teljes körű beépítéséhez vezet a műtárgybefektetések megkönnyítése érdekében.
3.jpg

Forrás: ARTnews.com

Továbbá az eladások területén a magánértékesítések térnyerése fog még nagy változásokat előidézni. A műtárgypiac dinamikáját természeténél fogva a változó ízlés és a változó preferenciák alakítják, ami persze kockázatot jelent a gyűjtők számára, emiatt többen is dönthetnek amellett, hogy műtárgyaikat nyilvános értékesítésre bocsátják.  A tételek azonban sokszor eladatlanul maradnak, ami hosszú távon befolyásolja a műtárgyak értékét. A kihívások ellenére a műtárgypiac megkönnyítette a tranzakciókat, és ez várhatóan továbbra is így lesz. Ugyanakkor jelentős elmozdulás várható tehát a hagyományos aukciósházaktól a magánügyletek felé, amelyek mérséklik a kockázatokat a gyűjtők számára, különösen a bizonytalan gazdasági helyzetekben.

 

Felhasznált források:

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://cultvisit.blog.hu/api/trackback/id/tr318329341

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása