Már javában zajlik az idei Budapest Fotófesztivál, amely 2017 tavaszán azzal a céllal indult, hogy közelebb hozza a közönséghez a fotográfiát, bemutassa annak értékeit és újdonságait. A fesztivál másfél hónapon át tartó rendezvénysorozata idén is számos kortárs, valamint klasszikus magyar és nemzetközi kiállítással várja a látogatókat, a főváros több helyszínén pedig további izgalmas programokkal – pl. workshopok és szakmai programok, múzeumpedagógiai események – is készülnek a szervezők. Összegyűjtöttünk néhány belvárosi tárlatot, amelyeket mindenképp érdemes lehet megnézni a következő hetekben.
Forrás: budapestphotofestival.hu
Műcsarnok - Peter Lindbergh
A fesztivál az idei évben egy különleges premierrel indította programsorozatát: a Műcsarnokkal közösen rendezett nyitókiállítás keretében a hazai közönség először tekinthette meg Peter Lindbergh munkásságát, aki a divatfotográfia legtöbbet emlegetett alakja. A tárlat a német fotóművész ikonikus alkotásain keresztül egy olyan világot mutat be, ahol a szépség nem a tökéletességben, hanem az őszinte jelenlétben rejlik.
Lindbergh-et már az 1980-as évektől kezdve a divatfotózás egyik úttörő képviselőjeként tartják számon: munkásságában a megkomponált, esztétizált képek helyett az egyszerűség és az emberi karakterek kerülnek fókuszba. Fényképeit a fekete-fehér fotográfia időtlensége, az érzelmi mélység és a spontán pillanatok iránti érzékenység határozza meg.
A kiállítás betekintést nyújt abba az alkotói világba, ahol a modell nem csupán esztétikai tárgy, hanem a sebezhetőség, az erő és az önazonosság közvetítője. Lindbergh lencséjén keresztül a néző nemcsak puszta képeket láthat, hanem az egész alkotás hangulatában is elmerülhet.
A Fotófesztivál és a Műcsarnok együttműködésében létrejött kiállítás kivételes lehetőséget kínál arra, hogy közelről is megismerjük egy olyan alkotó világát, aki minimalista eszközökkel és egyéni látásmódjával szembement a divatfényképészet aktuális trendjeivel.
A kiállítás június 22-ig tekinthető meg.
Kurátor: Tulipán Zsuzsanna
Forrás: kultura.hu
CEU Nyitott Galéria - Paralel Magyarország
A Streetphoto Magyarország csoportos kiállítása a hétköznapi pillanatokban rejlő sokszínűséget állítja fókuszba: a Paralel Magyarország c. fotóválogatás azt kívánja bemutatni, mit látunk akkor, ha a kép csupán dokumentálja környezetét.
A streetphotography egyik legnagyobb ereje abban rejlik, hogy képes a pillanatot torzítás, kompozíciós előítélet vagy esztétikai szándék nélkül megragadni, felhívva ezzel a figyelmet azokra a dolgokra, amik mellett olykor nap mint nap elmegyünk. A tárlat alkotói különféle szemszögből ugyan, de hasonló érzékenységgel dokumentálják a mai Magyarországot. A képek nem egy idealizált világot mutatnak, hanem a jelen valóságát láttatják, tükrözve a helyi kultúrát.
A Paralel Magyarország a nézőpont megkötése helyett arra hívja a befogadót, hogy saját szűrőjén keresztül értelmezzen, és maga határozza meg, mit jelentenek számára a bemutatott képek.
A kiállítás még április 30-ig látogatható.
Kurátor: Mucsy Szilvia, társkurátor: Kocsány Kornél
Forrás: Budapest Photo Festival Facebook-oldala
Hungarian Art & Business (HAB) - Szabad szemmel nem látható
A Budapest Fotófesztivál hivatalos és kiemelt eseményeként megvalósuló Szabad szemmel nem látható című tárlat három kiemelkedő kortárs fotóművész – Philippine Schaefer, Schór Ádám és Yorgos Yatromanolakis – alkotásain keresztül mutat be egy az érzékelés és a valóság határait feszegető képi világot. A Hungarian Art & Business (HAB) művészeti központban megtekinthető alkotások túlmutatnak a hagyományos vizuális tapasztalatokon, és arra ösztönzik a látogatókat, hogy új nézőpontokat fedezzenek fel.
A kiállítás arra hívja fel a figyelmet, hogy a fotográfia nem csupán a látvány megörökítéséről szól, hanem arról is, hogyan értelmezzük újra a minket körülvevő valóságot. A bemutatott művek olyan eszközökkel dolgoznak, amelyek túllépnek a hagyományos képi ábrázoláson – a néző így nemcsak a képek megfigyelője lesz, hanem az érzékelési folyamat részévé is válik.
A művek mögött húzódó gondolatiság azt a kérdést vizsgálja: mi történik, ha elengedjük az előzetes elvárásokat és megnyitjuk magunkat egy másfajta valóság befogadására?
A kiállítás május 18-ig látogatható.
Kurátor: Mucsy Szilvia
Forrás: Hungarian Art & Business LinkedIn-oldala
Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről, kövess minket Facebookon is!