A világszerte a számítógép-művészet egyik legjelentősebb úttörőjeként számon tartott Vera Molnar életműve előtt tiszteleg a Ludwig Múzeumban látható Á la recherche de Vera Molnar – Vera Molnar művei és kortárs reflexiók c. tárlat. A két részből álló kiállításon – amely átfogó képet nyújt az alkotó teljes munkásságáról és személyéről – Vera Molnar alkotásai mellett nemzetközileg elismert művészek munkái is megjelennek. A tárlatot április 14-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
A 100. születésnapja előtt nem sokkal elhunyt Vera Molnar Magyarországon született, tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Főiskolán végezte, majd 1947-től haláláig Franciaországban élt és alkotott. Egyike volt azon művészeknek, akik elsőként hoztak létre műalkotást valódi számítógép segítségével.
Vera Molnar művei programozott algoritmusok alapján, geometriai alapformákból épülnek fel, e geometrikus formanyelvben pedig meghatározó szerepe van a játékosságnak és a művész sajátos érzékenységének. Munkamódszerében kiemelkedő jelentősége volt a felfedezésnek és a véletlennek, úgy gondolta, hogy a számítógép által generált véletlen a lehetőségek tárházát nyitja meg, ám a választás és a döntés mindig a művész kezében marad.
Forrás: kulter.hu
A tárlaton a hatvanas évek végétől napjainkig terjedő időszak műalkotásai jelennek meg. Az itt szereplő egyedi és sokszorosított grafikai sorozatok és festmények jól reprezentálják az alkotó legfontosabb témáit, műcsoportjait, illetve vonal- és formarendszereinek változásait.
A kiállítás másik részében meghívott, nemzetközileg elismert művészek alkotásai mutatkoznak be a világon elsőként, amelyek mind egyedileg reflektálnak Vera Molnar életművére, vizsgálják annak jelentésrétegeit, továbbá hatását a jelenkori művészetre.
Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről, kövess minket Facebookon is!